Čekoniškių verbų ir buities seklyčia

         Čekoniškių verbų ir buities seklyčia, toliau ČVBS, įsikūrė 2000 m. sausio 26 d., kai verbų pynėjų ansamblis "Cicha Nowinka" šventė savo kūrybinės veiklos jubiliejų.
ČVBS yra Vilniaus r., Zujūnų sen., Čekoniškių k., 20 km nuo Vilniaus į šiaurės vakarus. Per ganėtinai trumpą laikotarpį ansamblio nariai sunešė iš savo palėpių senus rakandus, padėjo įrengti patalpas ekspozicijoms išdėstyti. Namų apyvokos eksponatai rodo mūsų protėvių praeitį.
Vilniaus krašto verbos yra pagrindiniai ir esminiai šios seklyčios eksponatai. Čia eksponuojamos įvairių ( nuo 0,3 iki 2 m) dydžių verbos, savitų formų (volelinės, plokščiosios, rykštelinės, figūrinės ir kt.) nupintos iš laukų, pievų, miškų, darželių džiovintų gėlių bei žolių.
ČVBS pagrindinė veiklos kryptis atrasti, užfiksuoti gyvuosius vietinės kultūros šaltinius, apsaugoti juos nuo išnykimo, organizuoti lokalinio folkloro tyrinėjimo ekspedicijas, įtraukti į savo veiklą kuo daugiau jaunimo (bendradarbiaujant su mokyklomis), puoselėti bei propaguoti verbų amatą šalyje bei užsienyje, organizuoti kilnojamąsias verbų parodas. Jau nuo 1995 m. buvo organizuojamos šios parodos.1995 m. pirmoji verbų paroda - Lenkų bendrijos namuose ( Varšuva, Lenkija). Šios parodos tapo tradicinėmis, vyksta kasmet, paskutinė vyko 2003 m balandžio 10-13 dienomis.
1997 m. kovo ir 2002 m. balandžio mėn. - Vilniaus technikos mokykloje, Olandų g. 16.
1999 m. kovo ir 2002 m. balandžio mėn. - Lietuvių bendrijos namuose Seinuose (Lenkija).
2002 m. kovo 1-6 dienomis - kultūros centre "ZAMEK" (Vroclavo m. , Lenkija).
2002 m. kovo 19 d. - balandžio 10 d. - Vilniaus A. Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje.
2003 m. kovo 1-2 dienomis kultūros sporto ir turizmo centre "ZAMEK" (Ostrudos m., Lenkija).
2003 m. balandžio 4 d. Suchanino galerijoje (Gdansko m., Lenkija), balandžio 5 d. kinocentre "GEMINI" Gdansko m., balandžio 6 d. šv. Petro ir Povilo bažnyčios bibliotekoje.
     Nuo 2003 m. sausio mėn. veikia kalėdinių žaisliukų paroda, kurios eksponatai pagaminti iš tų pačių sausų gėlių. Nuo pat seklyčios įsikūrimo dažni svečiai Turizmo centro ir Jaunųjų turistų centro atvežamas jaunimas. Vyksta bendradarbiavimas ir su kitais turizmo centrais.
Seklyčia organizuoja užsakymus turizmo centrams, folkloro vakarones, suteikia galimybę scenoje inscenizuoto vaidinimo metu pamatyti patį verbų pynimo procesą, išgirsti Vilniaus krašte užrašytas lenkų, lietuvių bei baltarusių liaudies dainas. ČVBS glaudžiai bendradarbiauja su respublikine bei užsienio žiniasklaida, Kultūros ministerija, LLKC, PPRC, Rytų Lietuvos kultūros centru, Neries regioniniu parku, Seinų Lietuvių bendrijos namais, respublikiniais bei Lenkijos etnografiniais muziejais.
     Dalyvauja organizuojant seminarus mokytojams ir kultūros darbuotojams etnokultūros tematika, talkininkauja organizuojant rajoninius renginius, rengia kalendorinius renginius, kalėdines bei velykines vakarones vietinei bendruomenei bei svečiams.

Rasos šventė

       2007 m.birželio 22 d.Čekoniškių verbų ir buities seklyčios keturios verbų pynėjos dalyvavo Rasos šventėje, kuri vyko Pavilnio ir Verkių regioniniame parke. Pirmą kartą verbų pynėjos: Veslava Buinovska, Franciška Rinkevič, Irena Tylingo ir seklyčios vedėja Janina Norkūnienė atvažiavo į šventę ne su verbomis, o su vaistažolėmis. Šis renginyss atvėrė galimybes naujai seklyčios veiklai, o būtent, žolininkystei. Dabar visos Čekoniškių apylinkės žolininkės gales burtis seklyčioje, dalytis savo neįknojama patirtimi ir toliau puoselėti liaudies medicinos išmintį. Šiai progai žolininkės surinko per 30 rūšių įvairių vaistažolių.

Lietuvos dainų šventė 2007m. folkloro diena "BŪTIES RATU"

 

     Liepos 6 d.Čekoniškių verbų ir buities seklyčios verbų pynėjos dalyvavo Lietuvos dainų šventėje "BŪTIES RATU". Dviejų kartų žolininkės pasakojo lankytojams apie vaistažolių gydomąsias savybes. Alfredos Romančik , einančios septintą dešimtmetį, namuose nuo seno visi negalavimai gydomi vaistažolėmis.
      Jauniausia žolininkė Čekoniškių vidurinės mokyklos mokinė Julija Gūstaitė dalijosi savo močiutės Antoninos Stankevič patarimais. Seklyčios vedėja Janina Norkūnienė etnografinių išvykų metu, susipažinusi su Vilniaus rajono žolininkių paslaptimis, žolių kalnelyje pasidalijo liaudies medicinos išmintimi su Dainų šventės lankytojais, dalyviais ir svečiais.
     Žolininkės paruošė apie 20 rūšių įvairių vaistažolių, kurias supilstė į reto lino spalvotus maišelius, o juos sudėjo į krepšius, rėčius ir senas geldas 

Žolinės

     Rugpjūčio 15 d. Rumšiškių Lietuvos liaudies buities muziejuje per Žolinių šventėje dalyvavo Janina Norkūnienė, čia vaistažolių buvo mažiau, nes žolių skynimo laikas eina į pabaiga. Susidomėjimas vaistažolėmis buvo didelis, daugelis renginio lankytojų norėjo įsigyti žolelių ne tik sveikatai, bet ir grožiui. Ypač paklausios buvo levandos, liepžiedžiai, čiobreliai, bei pelinai.

 

Biudžetinė įstaiga Vilniaus rajono savivaldybės administracija ,Rinktinės 50, LT-09318 Vilnius
tel.: (8-5) 275 1961
faks.: (8-5) 275 1990
El.p.: vrsa@vrsa.lt
Juridinių asmenų registras, įstaigos kodas 188708224
Sprendimas: UAB Interneto svetainiu dizainas