Struvės geodezinio lanko punktai Meškonyse (Nemenčinės sen.) ir Paliepiukuose (Nemėžio sen.)
       Struvės geodezinis lankas - ypatingas objektas, nusitęsęs per dešimties valstybių teritoriją nuo Dunojaus žiočių prie Juodosios jūros iki Fugleneso (Norvegija) Arkties vandenyno pakrantėje. Lankas kerta Norvegiją, Švediją, Suomiją, Estiją, Latviją, Lietuvą, Baltarusiją, Ukrainą ir Moldovą.
      Struvės geodezinis lankas, sudarytas 1816-1852 m., vienas iš įspūdingiausių bandymų ištirti ir nustatyti Žemės dydį bei formą. Anuomet tai buvo tiksliausiai išmatuotas ir ilgiausias dienovidinio lankas, besitęsiantis 2 820 kilometrų (linija, einanti tiksliai šiaurės-pietų kryptimi ir beveik sutampanti su Vakarų ir Rytų Europos riba).
       Šio lanko matavimo rezultatais visą šimtmetį buvo naudotasi, skaičiuojant ir tikslinant Žemės elipsoido parametrus. Jeigu Žemė būtų rutulys, dienovidinių lankų atkarpos Žemės paviršiuje ties pusiauju ir ašigaliais būtų vienodo ilgio. Tačiau Isaokas Niutonas (Isaak Newton) jau 1687 m. įrodė, kad Žemė ties ašigaliais yra plokštesnė negu pusiaujyje.
       Astronomas, Tartu universiteto profesorius Frydrichas Georgas Vilhelmas Struvė (Friedrich George Wilhelm Struve, 1793-1864), šia Niutono teorija vadovavosi siekdamas nustatyti Žemės formą ir jos dydį. Struvė sukūrė metodiką dienovidiniam lankui išmatuoti, sudarydamas trikampių (trianguliacijos) grandinę, kurią sudaro 258 trikampiai su specialiais ženklais įtvirtintomis viršūnėmis. Ši grandinė vėliau jo garbei buvo pavadinta Struvės geodeziniu lanku.
      2005 m. liepą Pasaulio paveldo komitetas įrašė Struvės geodezinį lanką į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.
      Lietuvos teritorijoje yra pažymėti trys iš aštuoniolikos Lietuvoje esančių geodezinio lanko punktų: vienas Rokiškio (Gireišių k.) ir du Vilniaus rajonuose (Paliepiukų ir Meškonių k.). Trenguliacinės grandinės punktai įamžinti paminkliniais stulpais su UNESCO simboliniu ženklu.

Platesnė informacija
El. p. egc@vilnius.aps.lt
www.vatic.ten.lt

 

 

Biudžetinė įstaiga Vilniaus rajono savivaldybės administracija ,Rinktinės 50, LT-09318 Vilnius
tel.: (8-5) 275 1961
faks.: (8-5) 275 1990
El.p.: vrsa@vrsa.lt
Juridinių asmenų registras, įstaigos kodas 188708224
Sprendimas: UAB Interneto svetainiu dizainas